How2B-ն մեդիա հարթակ է, որի գլխավոր նպատակն է հեշտացնել բիզնես անելը Հայաստանում:
Google-ի և Բերկլիի Կալիֆոռնիայի համալսարանի հետազոտողների թիմն առաջարկել է արհեստական ​​բանականությունը (AI) մասշտաբային դարձնելու նոր մեթոդ:
Սա կոչվում է «հետազոտություն՝ որոնման ընթացքում», որը թույլ է տալիս մոդելին ստեղծել հարցման մի քանի պատասխան և ընտրել լավագույնը: Այս մոտեցումը կարող է բարելավել մոդելների աշխատանքը առանց լրացուցիչ վերապատրաստման: Սակայն դրսի փորձագետները կասկածներ ունեն այս ենթադրության մասով։
Նախկինում արհեստական ​​բանականությունը բարելավելու հիմնական միջոցը մեծ լեզվական մոդելների (LLM) ուսուցումն էր ավելի մեծ քանակությամբ տվյալների վրա, ինչպես նաև, մոդելը գործարկելիս, հաշվողական հզորությունը մեծացնելն էր: Սա դարձել է օրենք AI առաջատար լաբորատորիաների մեծ մասի համար: Հետազոտողների կողմից առաջարկված նոր մեթոդը կայանում է նրանում, որ մոդելը օգտատերերի հարցմանն ի պատասխան, գեներացնում է բազմաթիվ հավանական պատասխաններ և հետո ընտրում է լավագույնը: Ինչպես նշում է TechCrunch-ը, սա զգալիորեն կբարելավի պատասխանների ճշգրտությունը նույնիսկ ավելի փոքր և հին մոդելների համար:
Որպես օրինակ՝ գիտնականները բերել են Gemini 1.5 Pro մոդելը, որը թողարկվել է Google-ի կողմից 2024 թվականի սկզբին։ Օգտագործելով եզրակացության ժամանակի որոնման տեխնիկան, ասվում է, որ մոդելը գերազանցել է OpenAI-ի հզոր o1-նախադիտումը մաթեմատիկայի և բնագիտական ​​թեստերի մասով:
Սակայն մասնագետները նշում են, որ մեթոդն աշխատում է միայն այն դեպքում, երբ ճիշտ պատասխանը պարզ է և հստակ, ինչը անհնար է խնդիրների մեծ մասի դեպքում: Մեթոդը չի դարձնում մոդելներն ավելի խելացի, այլ պարզապես մեծացնում է լավագույն պատասխանը գտնելու համար պահանջվող հաշվարկների քանակը: Իրական պայմաններում այս մոտեցումը կարող է չափազանց ծախսատար և անարդյունավետ լինել: